Foto:
Tartu Ülikool

„Kvaternaarigeoloogia - setted, keskkond ja inimene“. Volli Kalmu mälestuskonverents

10. veebruaril toimub Tartu Ülikooli geoloogiaprofessori ja hilisema rektori Volli Kalmu mälestuskonverents „Kvaternaarigeoloogia – setted, keskkond ja inimene“, kus lisaks austatud rektori, teadlase ja õppejõu meenutamisele tuleb juttu temaga seotud uurimisteemadest, näiteks kliimamuutustest, mandrijää taandumisest, Läänemere arenguloost ja esiajaloolisest asustusest Eesti alal.

Konverentsi avasõnad ütlevad Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser ja dekaan Leho Ainsaar, ettekandeid peavad Volli Kalmu õpilased, kaasteelised erinevatest uurimisrühmadest, teaduskonnast ja rektoraadist.

Volli mälestamiseks kogunetakse 10. veebruaril kl 9.00 Raadi kalmistu väravas (Kalmistu 22) ja süüdatakse küünlad tema kalmul. Sellele järgneb konverents algusega kell 11.00 Oecologicumi õppehoone (J. Liivi 2) suures auditooriumis (aud 127). Korraldajad paluvad konverentsile registreeruda kuni 27. jaanuarini või kohtade täitumiseni:

REGISTREERUMINE

9.00-10.30 Volli Kalmu mälestamine Raadi kalmistul
10.30-11.00 Kogunemine ja hommikukohv Oecologicumis
11.00-11.20 Avasõnad
11.20-12.40 Ettekanded
  Kalle Kirsimäe, Tartu Ülikooli geoloogia osakond – „Mineraalid ja kivimid ...“
  Rein Vaikmäe, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituut – „Skandinaavia jäätumise mõju põhjavee kujunemisele“
  Tiit Hang, Tartu Ülikooli geoloogia osakond – „Rändrahnud, kosmogeensed isotoobid ja liustiku taandumise aeg“
  Are Kont, Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituut – „Eesti randade areng viimastel aastakümnetel“
12.40-14.00 Lõunapaus (omal käel)
14.00-15.20 Ettekanded
  Siim Veski, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituut – „Holotseeni kliimamudelid“
  Alar Rosentau, Tartu Ülikooli geoloogia osakond – „Läänemeri ja kiviaeg“
  Triine Nirgi, Tartu Ülikooli geoloogia osakond – „Kuidas kiviaja asukad Pärnu lahel kalal käisid?“
  Aivar Kriiska, Tartu Ülikooli arheoloogia osakond – „Bullshit-bingo ja roosa müra – mõtisklusi geoarheoloogiast“
15.20-15.50 Kohvipaus
15.30-17.10 Ettekanded
  Bill Mahaney, professor emeritus –  „Quaternary scientist Volli Kalm“
  Peeter Somelar, Tartu Ülikooli geoloogia osakond – „Kuidas Hannibal oma elevantidega üle Alpide pääses?“
  Ene Jürjens, Majandus-ja kommunikatsiooniministeerium – „Pleistotseeni stratigraafiast riigi maapõuepoliitikani“
  Erik Puura, Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituut – „Volli Kalm – kursusejuhendaja, rektor, sõber“
17.10-17.20 Kokkuvõte

17.20-20.00

Suupisted ja vaba olemine (Oecologicumi 6. korrusel). Esineb ansambel Eterniit.

Tiit Tammaru. Foto: erakogu

Tiit Tammaru: kas elu peaks keerlema kodu ümber?

Kristiina Nõomaa kaitseb doktoritööd „Role of invasive species in brackish benthic community structure and biomass changes“

16. veebruaril kl 10.15 kaitseb Kristiina Nõomaa hüdrobioloogia erialal doktoritööd „Role of invasive species in brackish benthic community structure and biomass changes“.
Vihmamets

Teadlaste töö vihmametsas ja vulkaaninõlval on karm ning väsitav, kaugel loodusturismist