14. veebruaril kell 10.15 kaitseb Maarja Kõrkjas zooloogia ja ökoloogia erialal doktoritööd „Dynamics of tree-related microhabitats in live forest trees and its links with biodiversity“ („Mikroelupaigad elusatel puudel, nende kujunemine, püsimine ja seos metsa elurikkusega“).
Juhendajad:
professor Asko Lõhmus, Tartu Ülikool
teadur Liina Remm, Tartu Ülikool
Oponent:
vanemlektor Panu Halme, Jyväskylä Ülikool (Soome)
Käesolev doktoritöö uurib eluspuudega seotud mikroelupaikade (ingl. k. tree-related microhabitat) kujunemist, püsimist ja ökoloogilist tähtsust. Mikroelupaigad nagu puu-õõnsused, praod, tuuleluuad jm moodustised suurendavad metsaelupaikade mitmekesisust ja toetavad seeläbi metsaelustikku. Doktoritöö eesmärk on uurida, kuidas kujundavad mikroelupaigad eluspuude elupaigaväärtust erinevates oludes. Väliuuringud keskendusid kuusele ja haavale Eestis. Uuriti, kuidas puude ja puistute omadused mõjutavad mikroelupaikade esinemist ja mitmekesisust. Tööst selgub, et mikroelupaikade kujunemine on keeruline protsess, mida mõjutavad puu vanus, suurus, liik, elupaiga tingimused ja häiringud. Eesti majandusmetsades oli puudega seotud mikroelupaiku üldiselt vähe ja mõnda tüüpi välitööl ei leitudki. Kuigi sellised mikroelupaigad suurendavad elupaikade struktuurset keerukust, võib nende mõju bioloogilisele mitmekesisusele varieeruda, sõltuvalt puu vanusest ja uuritavast organismirühmast. Doktoritöö rõhutab ettevaatuspõhimõtte olulisust metsamajandamises, et edendada mikroelupaikade mitmekesisust eri puuliikidel ja vanuses. See hõlmab olemasolevate mikroelupaikadega puude säilitamist ja nende teket soodustavate looduslike protsesside edendamist maastiku tasandil, mis aitab kaasa metsaökosüsteemide pikaajalisele toimimisele, vastupanuvõimele ja bioloogilisele mitmekesisusele.
Kaitsmine toimub auditoodiumis, kaitsmist on võimalik jälgida ka Zoomi teel: https://ut-ee.zoom.us/j/92512502184?pwd=bQo2Tbu9i3J1PHZVVx5j0ajpVoHJzj.1
(kohtumise ID 925 1250 2184, pääsukood: 640494)