Autor:
Reti Kokk

Martin Haamer ja Hanna Britt Soots jõudsid konkursi „Teadus 3 minutiga“ parimate hulka

Reedel, 2. veebruaril toimunud Eesti Teaduste Akadeemia konkursi „Teadus 3 minutiga“ pidulikul lõppvõistlusel olid viie parima seas ka Tartu Ülikooli liikuvusuuringute nooremteadur Martin Haamer ja matemaatika nooremteadur Hanna Britt Soots. 

Image
Liikuvusuuringute nooremteadur Martin Haamer
Liikuvusuuringute nooremteadur Martin Haamer (autor: Reti Kokk)

Martin uurib oma teadustöös, kuidas muuta ühistransport võimalikult mugavaks liikumisviisiks võimalikult paljudele inimestele, kasutades selleks suurandmeid ja modelleerimist. Lõppvõistlusel esines ta loenguga „Kas bussisõit peabki aeglane olema?“.

Teaduste akadeemia presidendi Tarmo Soomere sõnul avaldas Martini esitluses žüriile muljet nii tema väga hea esinemine, esitluses näidatud kaardid kui ka selgus, kuidas ta oma ülesande lahendab. „Ta lõi hästi usaldusliku suhte, mida oli meeldiv kuulata, ja suutis vallutada ruumi – tõenäoliselt ka žürii tunnete ruumi,“ ütles Soomere.

Hanna Britt uurib murruliste diferentsiaalvõrrandite omavahelisi seoseid. Oma teadustöös tegeleb ta küsimusega, kuidas on võimalik matemaatikat rakendada teistes teadusharudes. Lõppvõistlusel esines ta loenguga „Matemaatika aitab maailmast paremini aru saada“.

Žürii leidis, et Hanna Briti loengul oli väga hea algne selgitus, mõnus graafika, efektne lõpp ning samal ajal oli esitlus hästi tore ja inimlik. „Ta suutis vältida võrrandeid ning samal ajal tegi ta selgeks, kus on tema töö reaalselt kasutatav ja miks seda vaja on,“ lisas Soomere. 

Image
Matemaatika nooremteadur Hanna Britt Soots
Hanna Britt Soots „Teadus kolme minutiga“ võistlusel (autor: Reti Kokk)

Järelvaata loenguid ja kogu pidulikku lõppvõistlust teaduste akadeemia Youtube’i kanalis.

Konkursi viis laureaati saavad võimaluse osaleda suvel Euroopa avatud teaduse foorumil (EuroScience Open Forum, ESOF) Katowices. See on iga kahe aasta tagant toimuv festival, konverents ja mess erialdadevaheliseks aruteluks teaduse, innovatsiooni ja ühiskonna seoste üle.

Konkursi „Teadus 3 minutiga“ žüriisse kuulusid Tarmo Soomere, Riigikogu liige Kadri Tali, lavastaja ja näitleja Karl Laumets, ajakirjanik Urmas Jaagant, koolijuht Pille Kaisel, ettevõtja Hannes Tamjärv ning Eesti Energia juht Andrus Durejko.

Lõppvõistlusele jõudis 16 noort teadlast, kes esindasid kuut ülikooli või teadusasutust. Tartu Ülikoolist osales peale Martini ja Hanna Briti veel neli doktoranti: tehnoloogia nooremteadur Kristiina Kurg, oftalmoloogia nooremteadur Laura Mauring, majandusteaduse doktorant Tairi Leis ja keeleteaduse doktorant Madis Jürviste. Võistlejad pidid oma aastaid kestnud teadustööst rääkima asjalikult ja arusaadavalt vaid kolme minuti jooksul. Enne lõppvõistlust läbisid finalistid koolitused, kus harjutati esinemisoskust ja kirjutamist, ning avaldasid oma uurimistööst populaarteadusliku artikli teadusuudiste portaalis Novaator.

Loe lähemalt Eesti Teaduste Akadeemia kodulehet ja vaata pilte pidulikult ürituselt.

Image
Konkursi „Teadus 3 minutiga" finalistid ja žürii
Konkursi „Teadus 3 minutiga" finalistid ja žürii (autor: Reti Kokk)
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Bilal Gul kaitseb doktoritööd „Palaeotemperature reconstruction based on oxygen stable isotopic trends from the Ordovician-Silurian brachiopods of Baltoscandia“

29. novembril kell 12.15 kaitseb Bilal Gul geoloogia erialal doktoritööd „Palaeotemperature reconstruction based on oxygen stable isotopic trends from the Ordovician-Silurian brachiopods of Baltoscandia“ („Paleotemperatuuri rekonstrueerimine Baltoskandia Ordoviitsiumi ja Siluri käsijalgsete kojamaterjali stabiilsete hapnikuisotoopide põhjal“).
Approaches to explore observed and dark diversity in study areas of various spatial scales.

Bruno Paganeli kaitseb doktoritööd „Dark diversity methods for prioritization of areas and species in nature conservation“