Tanel Vahter

Mullaökoloogia töörühm kutsub põllumehi osalema põllumuldade elurikkuse uuringus

Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi mullaökoloogia töörühm kutsub põllumehi osalema põllumuldade elurikkuse uuringus, mille tulemused annavad ülevaate põldude mullaelustiku seisundist ja võimaldavad anda soovitusi mullaelustiku parandamiseks.

OSALE UURINGUS

Eelkõige soovitakse andmeid koguda teraviljaga külvikorras olevatelt põldudelt. Osalema on oodatud nii suured kui väikesed, mahedad ja tavad – põllud igast Eesti piirkonnast.

Uuringu tulemuste abil saab põllumees ülevaate muldade olukorrast oma põldudel, et teha vastavalt sellele otsuseid, mis toetaksid parimal viisil nii muldade viljakust kui ka rahakotti. Lisaks aitab uuringus osalemine teha teadlastel prognoose muldade võimaliku elurikkuse kohta ning tagada põllumajandusvaldkonna jätkusuutlik areng.

Projekti käigus valitakse välja ligi 600 põldu üle Eesti, lähtudes majandamisviisidest ja mullatüübist. Mullaproove plaanitakse koguda eeloleva suve teises pooles vastavalt kasvatatava kultuuri valmimisajale. Parim aeg mullaproovide kogumiseks on vahetult enne või pärast saagi koristust.

Uuringu tulemused annavad ülevaate põldude mullaelustiku seisundist ja võimaldavad saada soovitusi mullaelustiku parandamiseks. Uuringu kohta annab täpsemat teavet Tartu ülikooli mullaökoloogia töörühma veebileht, kus saab end ka uuringule registreerida.

Uuringut viib läbi Tartu Ülikooli mullaökoloogia töörühm Eesti Teadusagentuuri rahastatud projekti “Mullaseened põllumajandusmaastikes PRG1789” raames koostöös tippkeskusega „Agroökoloogia ja uued kultuurid tulevikukliimas“. Tippkeskuses osalevad lisaks Tartu Ülikoolile ka Maaelu Teadmuskeskus ja Eesti Maaülikool.

taimesein

Sel nädalavahetusel toimub 50. teoreetilise bioloogia kevadkool

Pilt "Krahv Ludwig August Mellini eestvõttel avaldatud Liivimaa atlasest

Mellini atlas jõudis Maa-ameti kaardiserverisse