erakogu

Siqiao Liu kaitseb doktoritööd „The effect of anthropogenic disturbance on soil fungal communities“

9. septembril kell 9.15 kaitseb Siqiao Liu taimeökoloogia ja ökofüsioloogia erialal doktoritööd „The effect of anthropogenic disturbance on soil fungal communities“ („Inimtekkeliste häiringute mõju mullaseentele“).

Juhendajad:
kaasprofessor Kadri Koorem, Tartu Ülikool
professor Maarja Öpik, Tartu Ülikool

professor David Johnson, Manchesteri Ülikool (Suurbritannia)

Doktoritöös uuritakse, kuidas mõjutavad inimtekkelised häiringud, nagu võõrtaimede lisandumine looduslikesse kooslustesse, põllumajanduses kasutatavad mürkained ning künd, mullaseente kooslusi. Kuna mullaseened mõjutavad otseselt taimede kasvu ning osalevad toitaineteringes, siis on neil võtmeroll ökosüsteemi funktsioonide säilitamisel. On ülioluline hinnata, kuidas mullaseente kooslused inimmõju tagajärjel muutuvad. Doktoritöö tulemused näitavad, et võõrtaimede lisandumine looduslikesse koolsustesse ei toonud kaasa olulist muutust mullaseente liigirikkuses ja mitmekesisuses. Samas võimaldas võõrtaimede ning kohalike taimede tunnuste erinevust arvestav mõõdik tuvastada mullaseente koosluse koosseisus toimunud muutusi, mis võivad aja jooksul suureneda. Keemiliste häiringute mõju sõltub väga tugevalt häiringust, nii on näiteks mineraalne väetis ning pestitsiidide kasutamine mullaseentele pärssiva, samas kui orgaanilise väetise kasutamine hoopis soodustava mõjuga. Mitme keemilise häiringu samaaegsel esinemisel on neil suurem negatiivne mõju, samas kui mehaanilise häiringu esinemine võib keemilise häiringu, näiteks pestitsiidi negatiivset mõju hoopis leevendada. Need tulemused viitavad sellele, et mitme samaaegse häiringu mõju on raskesti ennustatav ning vajab veel uurimist. Samas näitasid doktoritöö tulemused, et mullaseente, täpsemalt taimedega vastastikku kasulikus kooselus elevate krohmseente olemasolu soodustab taimkatte taastumist pärast väikeseskaalalist häiringut. Seega on krohmseentel oluline roll liigirikka ja produktiivse taimkatte säilitamisel. Parem teadmine sellest, kuidas inimtegevus mullaseente kooslusi mõjutab, on oluline, et üha suureneva inimmõju juures ökosüsteeme paremini säilitada ja taastada.

Õiglase Ülemineku Foorum 2024

Laetalu puisniit

Reportaaž: Läänemaal laiub looduseuurijate paradiis

Doktorant kolme minuti loengute konkursil esinemas