Autor:
erakogu

Slendy Julieth Rodríguez Alarcón kaitseb doktoritööd „Intraspecific trait diversity in plants: characterizing effects of trait variation on community assembly and ecosystem functioning“

6. septembril kell 14.15 kaitseb Slendy Julieth Rodríguez Alarcón botaanika ja mükoloogia erialal doktoritööd „Intraspecific trait diversity in plants: characterizing effects of trait variation on community assembly and ecosystem functioning“ („Taimetunnuste liigisisene varieeruvus ning selle mõju kooslustele ja ökosüsteemide toimimisele“).

Juhendajad: 
professor Carlos Pérez Carmona, Tartu Ülikool
teadur Riin Tamme, Tartu Ülikool

Oponent: 
vanemteadur Mar Sobral, Santiago de Compostela Ülikool (Hispaania)

Kokkuvõte
Kliimamuutuste tagajärjel intensiivistuvad kogu maailmas põuaperioodid. Muutunud keskkonnatingimused on ohuks nii ökosüsteemide toimimisele kui ka taimede elurikkusele, muutes koosluste liigilist koosseisu ja tunnuste väärtusi. Seetõttu on oluline uurida taimede funktsionaalseid tunnuseid, mis määravad üksikisendite edukuse ja mõjutavad seeläbi ka ökosüsteemide toimimist. Kuigi traditsiooniline ökoloogia on keskendunud tunnuste erinevustele liikide vahel, siis olulist rolli taimeliikide ökoloogiliste strateegiate kujunemisel, üksikisendi edukusel, koosluste moodustumisel ja ökosüsteemide toimimisel mängib ka tunnuste liigisisene varieeruvus. See doktoritöö annabki uusi teadmisi taimede maapealsete ja -aluste tunnuste liigisisesest varieeruvusest põuatingimustes. Kasvuhoonekatses rohttaimedega selgus, et taimetunnuste liigisisene varieeruvus on maa all suurem kui maa peal. Tõenäoliselt erinevad sama liigi üksikisendite juured üksteisest ebaühtlaste mullatingimuste tõttu. Kuigi põuaperiood ei mõjutanud liigisisest tunnuste varieeruvust, põhjustas see mitmete tunnuste väärtuste muutusi ning taimeliigid muutusid üksteisega sarnasemaks, omades siiski erinevaid strateegiaid põua talumiseks. Uurides tunnuste liigisisest varieeruvust Colombia troopilistes kuivades metsades, ei leidnud me tugevat ennustuslikku seost puittaimede tunnuste ja kasvu vahel, kuna nii üksikisendi tunnuseid kui ka kasvu mõjutab lisaks veel keskkonna varieerumine uurimisalal. Nendes metsades on liikidel kindlad tunnused, et hakkama saada sademete hooajalisuse ja kõrgete temperatuuridega ning uuringutes on oluline arvestada tunnuste vastastikmõjusid, seda eriti heitlehiste puude puhul. Kokkuvõttes parandavad doktoritöö tulemused meie arusaama taimede maapealsete ja -aluste osade keerukatest strateegiatest vee kättesaamisel põuatingimustes. Doktoritöös saadud tulemused on vajalikud arendamaks sobivaid looduskaitsemeetmeid ning ennustamaks kliimamuutuste mõju ökosüsteemide toimimisele.

Ukraina lipud

Ootame uusi vabatahtlikke punuma varjevõrke Ukraina jaoks

Õiglase Ülemineku Foorum 2024

Õiglase Ülemineku Foorum 2024

Laetalu puisniit

Reportaaž: Läänemaal laiub looduseuurijate paradiis